Central Technologies CTH8F-123K
Part No.:
CTH8F-123K
Datasheet:
CTH8F-123K.pdf
Description:
12000UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shipping
CTH8F-123K Specifications
Inductance:
12 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
160 mA
Current - Saturation (Isat):
257mA
DC Resistance (DCR):
9.99Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
300kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)