Central Technologies CTH8F-120K
Part No.:
CTH8F-120K
Datasheet:
CTH8F-120K.pdf
Description:
12UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shipping
CTH8F-120K Specifications
Series:
CTH8F
Packaging:
Bulk
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
8.21A
DC Resistance (DCR):
19mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)