Central Technologies CTH7RF-223K
Part No.:
CTH7RF-223K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
CTH7RF-223K.pdf
Description:
22000UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Shipping
CTH7RF-223K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTH7RF
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
22 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
40 mA
Current - Saturation (Isat):
85mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
49Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
300kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.300" Dia (7.62mm)
Height - Seated (Max):
0.567" (14.40mm)