Central Technologies CTH7RF-101K
Part No.:
CTH7RF-101K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
CTH7RF-101K.pdf
Description:
100UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Shipping
CTH7RF-101K Specifications
Series:
CTH7RF
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
630 mA
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
210mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.300" Dia (7.62mm)
Height - Seated (Max):
0.567" (14.40mm)