Central Technologies CTH7F-820K
Part No.:
CTH7F-820K
Package:
Axial
Datasheet:
CTH7F-820K.pdf
Description:
82UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shipping
CTH7F-820K Specifications
Series:
CTH7F
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
150mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
4MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.290" Dia x 0.602" L (7.37mm x 15.30mm)