Central Technologies CTH7F-561K
Part No.:
CTH7F-561K
Datasheet:
CTH7F-561K.pdf
Description:
560UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shipping
CTH7F-561K Specifications
Series:
CTH7F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
320 mA
Current - Saturation (Isat):
540mA
DC Resistance (DCR):
1.3Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.290" Dia x 0.602" L (7.37mm x 15.30mm)