Central Technologies CTH7F-123K
Part No.:
CTH7F-123K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
CTH7F-123K.pdf
Description:
12000UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shipping
CTH7F-123K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTH7F
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
12 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
50 mA
Current - Saturation (Isat):
110mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
30Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
250kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.290" Dia x 0.602" L (7.37mm x 15.30mm)