Central Technologies CTH6VF-221K
Part No.:
CTH6VF-221K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
CTH6VF-221K.pdf
Description:
220UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Shipping
CTH6VF-221K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTH6F
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
320 mA
Current - Saturation (Isat):
200mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.9Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2.3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)