Central Technologies CTGS75F-3R3M
Part No.:
CTGS75F-3R3M
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTGS75F-3R3M.pdf
Description:
3.3UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Shipping
CTGS75F-3R3M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTGS75F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
3.7A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)