Central Technologies CTGS54F-330K
Part No.:
CTGS54F-330K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTGS54F-330K.pdf
Description:
33UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Shipping
CTGS54F-330K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTGS54F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
880 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
230mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.193" (4.90mm)