Central Technologies CTGS32F-470K
Part No.:
CTGS32F-470K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTGS32F-470K.pdf
Description:
47UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Shipping
CTGS32F-470K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTGS32F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
360 mA
Current - Saturation (Isat):
400mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.27Ohm Max
Q @ Freq:
23 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)