Central Technologies CTGS105F-561K
Part No.:
CTGS105F-561K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTGS105F-561K.pdf
Description:
560UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Shipping
CTGS105F-561K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTGS105F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
330mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.9Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)