Central Technologies CTEP105HF-R50M
Part No.:
CTEP105HF-R50M
Datasheet:
CTEP105HF-R50M.pdf
Description:
0.50UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Shipping
CTEP105HF-R50M Specifications
Inductance:
500 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15 A
Current - Saturation (Isat):
30.4A
DC Resistance (DCR):
4.1mOhm Max
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.60mm)