Central Technologies CTEP105HF-1R2M
Part No.:
CTEP105HF-1R2M
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTEP105HF-1R2M.pdf
Description:
1.20UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Shipping
CTEP105HF-1R2M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTEP105HF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
21A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.60mm)