Central Technologies CTDT3316PF-332
Part No.:
CTDT3316PF-332
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTDT3316PF-332.pdf
Description:
3.3UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Shipping
CTDT3316PF-332 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTDT3316F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
40mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)