Central Technologies CTDR1F-820K
Part No.:
CTDR1F-820K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
CTDR1F-820K.pdf
Description:
82UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Shipping
CTDR1F-820K Specifications
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTDR1F
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
2.8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
83mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max):
0.866" (22.00mm)