Central Technologies CTDO3316PF-102HC
Part No.:
CTDO3316PF-102HC
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTDO3316PF-102HC.pdf
Description:
1.0UH SMD HI-CUR POWER INDUCTOR
Shipping
CTDO3316PF-102HC Specifications
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTDO3316PF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.8 A
Current - Saturation (Isat):
9A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
10mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
100MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)