Allegro MicroSystems CTD433-50AC
Part No.:
CTD433-50AC
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Sensor Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
CTD433-50AC.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR CT433
Shipping
CTD433-50AC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
XtremeSense™ Crocus Technology
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Current Sensor
Sensing Range:
±50A
Interface:
Analog
Sensitivity:
20mV/A
Voltage - Supply:
3V ~ 3.6V