Allegro MicroSystems CTD433-20AC
Part No.:
CTD433-20AC
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Sensor Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
CTD433-20AC.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR CT433
Shipping
CTD433-20AC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
XtremeSense™ Crocus Technology
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensor Type:
Current Sensor
Sensing Range:
±20A
Interface:
Analog
Sensitivity:
50mV/A
Voltage - Supply:
3V ~ 3.6V