Allegro MicroSystems CTD425-30DC
Part No.:
CTD425-30DC
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Sensor Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
CTD425-30DC.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR CT425
Shipping
CTD425-30DC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
XtremeSense™ Crocus Technology
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensor Type:
Current Sensor
Sensing Range:
30A
Interface:
Analog
Sensitivity:
133.3mV/A
Voltage - Supply:
4.75V ~ 5.5V