Allegro MicroSystems CTD416-30AC
Part No.:
CTD416-30AC
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Sensor Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
CTD416-30AC.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR CT416
Shipping
CTD416-30AC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
XtremeSense™ Crocus Technology
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensor Type:
Current Sensor
Sensing Range:
±30A
Interface:
Analog
Sensitivity:
33.3mV/A
Voltage - Supply:
3V ~ 3.6V