Allegro MicroSystems CTD415-65AC
Part No.:
CTD415-65AC
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Sensor Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
CTD415-65AC.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR CT415
Shipping
CTD415-65AC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
XtremeSense™ Crocus Technology
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensor Type:
Current Sensor
Sensing Range:
±65A
Interface:
Analog
Sensitivity:
30.8mV/A
Voltage - Supply:
4.75V ~ 5.5V