Central Technologies CTCVCF-100J
Part No.:
CTCVCF-100J
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
CTCVCF-100J.pdf
Description:
AXIAL LEAD CLEAR POWER INDUCTOR
Shipping
CTCVCF-100J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTCVCF
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
4.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Q @ Freq:
55 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
38MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" Dia x 0.630" L (6.00mm x 16.00mm)