Central Technologies CTCLNSF-T1030Z
Part No.:
CTCLNSF-T1030Z
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Adjustable Inductors
Package:
Radial
Datasheet:
CTCLNSF-T1030Z.pdf
Description:
10.0 MH VARIABLE COIL
Shipping
CTCLNSF-T1030Z Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTCLNSF
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±10%
Q @ Freq:
70 @ 79.6kHz
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.413" L x 0.413" W (10.50mm x 10.50mm)
Height:
0.610" (15.50mm)