Central Technologies CTCDRH5D28RF-8R0N
Part No.:
CTCDRH5D28RF-8R0N
Datasheet:
CTCDRH5D28RF-8R0N.pdf
Description:
8.0UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Shipping
CTCDRH5D28RF-8R0N Specifications
Series:
CTCDRH5D28RF
Inductance:
8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
49.9mOhm Max
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)