Central Technologies CTCDRH4D18F-1R0N
Part No.:
CTCDRH4D18F-1R0N
Datasheet:
CTCDRH4D18F-1R0N.pdf
Description:
1.0UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Shipping
CTCDRH4D18F-1R0N Specifications
Series:
CTCDRH4D18F
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
1.72A
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)