Central Technologies CTCDRH129F-6R8N
Part No.:
CTCDRH129F-6R8N
Datasheet:
CTCDRH129F-6R8N.pdf
Description:
6.8UH SMD SHIELDED PWER INDUCTOR
Shipping
CTCDRH129F-6R8N Specifications
Series:
CTCDRH129F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
13.2mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.480" L x 0.480" W (12.20mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)