Central Technologies CTCDRH129F-5R0N
Part No.:
CTCDRH129F-5R0N
Datasheet:
CTCDRH129F-5R0N.pdf
Description:
5.0UH SMD SHIELDED PWER INDUCTOR
Shipping
CTCDRH129F-5R0N Specifications
Series:
CTCDRH129F
Inductance:
5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
11A
DC Resistance (DCR):
10.5mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.480" L x 0.480" W (12.20mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)