Central Technologies CTCDRH127F-471M
Part No.:
CTCDRH127F-471M
Datasheet:
CTCDRH127F-471M.pdf
Description:
470UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Shipping
CTCDRH127F-471M Specifications
Series:
CTCDRH127F
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
790 mA
DC Resistance (DCR):
980mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)