Central Technologies CTCDRH125F-100M
Part No.:
CTCDRH125F-100M
Datasheet:
CTCDRH125F-100M.pdf
Description:
10UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Shipping
CTCDRH125F-100M Specifications
Series:
CTCDRH125F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
4A
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)