Central Technologies CTCDRH124F-120M
Part No.:
CTCDRH124F-120M
Datasheet:
CTCDRH124F-120M.pdf
Description:
12UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Shipping
CTCDRH124F-120M Specifications
Series:
CTCDRH124F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
DC Resistance (DCR):
38mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)