Central Technologies CTCDRH104RF-220
Part No.:
CTCDRH104RF-220
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTCDRH104RF-220.pdf
Description:
22 SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Shipping
CTCDRH104RF-220 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTCDRH104RF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
2.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
73mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)