Central Technologies CTCDR63BF-470L
Part No.:
CTCDR63BF-470L
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTCDR63BF-470L.pdf
Description:
47UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Shipping
CTCDR63BF-470L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTCDR63BF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
500mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
510mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.256" L x 0.232" W (6.50mm x 5.90mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)