Central Technologies CTCB0805F-400U
Part No.:
CTCB0805F-400U
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CTCB0805F-400U.pdf
Description:
FERRITE BEAD 40 OHM 0805 1LN
Shipping
CTCB0805F-400U Specifications
Series:
CTCBF
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Active
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
40 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
5A
DC Resistance (DCR) (Max):
20mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)