Central Technologies CTC5F-1R0K
Part No.:
CTC5F-1R0K
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
CTC5F-1R0K.pdf
Description:
1.0UH AXIAL CONF COATD INDUCTOR
Shipping
CTC5F-1R0K Specifications
Series:
CTC5F
Package/Case:
Axial
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
1.9A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
47 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
140MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.175" Dia x 0.375" L (4.44mm x 9.52mm)