Central Technologies CTC1F-221K
Part No.:
CTC1F-221K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Datasheet:
CTC1F-221K.pdf
Description:
AXL LEADED CONF COATED INDUCTOR
Shipping
CTC1F-221K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
ctc1f
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
DC Resistance (DCR):
21Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C