Central Technologies CTAC1008F-68NK
Part No.:
CTAC1008F-68NK
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Datasheet:
CTAC1008F-68NK.pdf
Description:
SMD AIR CORE INDUCTOR
Shipping
CTAC1008F-68NK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
ctac1008f
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
68 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
DC Resistance (DCR):
37.1mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
1.3GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C