Central Technologies CTAC0603F-22NK
Part No.:
CTAC0603F-22NK
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTAC0603F-22NK.pdf
Description:
SMD AIR CORE INDUCTOR
Shipping
CTAC0603F-22NK Specifications
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTAC0603F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Air
Inductance:
22 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
550 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
11.3mOhm Max
Q @ Freq:
70 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant:
2.4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
300 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.071" W (2.00mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)