3M CT36NT175-L
Part No.:
CT36NT175-L
Manufacturer:
3M
Category:
Cable Ties and Zip Ties
Package:
Datasheet:
CT36NT175-L.pdf
Description:
CBL TIE LOCKING NATURAL 175LB 3'
Shipping
CT36NT175-L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Wire/Cable Tie Type:
Standard, Locking
Length - Approximate:
36"
Bundle Diameter:
11.00" (279.40mm)
Width:
0.340" (8.64mm)
Length - Actual:
3.000' (914.40mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Tensile Strength:
175 lbs (79.40 kg)
Features:
Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color:
Natural
Shelf Life:
60 Months
Shelf Life Start:
Date of Manufacture
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)