Challenge Electronics CT31P-30W520-1
Part No.:
CT31P-30W520-1
Manufacturer:
Challenge Electronics
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
CT31P-30W520-1.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 18V 31.6MM FLANGE
Shipping
CT31P-30W520-1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Challenge Electronics
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Transducer, Externally Driven
Input Type:
Peak-Peak Signal
Voltage - Rated:
18 V
Voltage Range:
1 ~ 30V
Frequency:
5.2kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
120dB @ 18V, 10cm
Current - Supply:
10mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount, Flange
Termination:
Wire Leads with Connector
Size / Dimension:
1.244" Dia (31.60mm)