Cal Test Electronics CT2844A-2-1000
Part No.:
CT2844A-2-1000
Manufacturer:
Cal Test Electronics
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
CT2844A-2-1000.pdf
Description:
WIRE, SILIC, 651 BC 2.50, 4MM OD
Shipping
CT2844A-2-1000 Specifications
Manufacturer:
Cal Test Electronics
Series:
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
13 AWG
Conductor Strand:
7/0.0028"
Conductor Material:
Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter:
0.157" (3.99mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
Length:
3281.0' (1000.0m)
Voltage:
1000V
Operating Temperature:
-60°C ~ 180°C