3M CT24BK175-L
Part No.:
CT24BK175-L
Manufacturer:
3M
Category:
Cable Ties and Zip Ties
Package:
Datasheet:
CT24BK175-L.pdf
Description:
CBL TIE LOCKING BLACK 175LB 2'
Shipping
CT24BK175-L Specifications
Manufacturer:
3M
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Wire/Cable Tie Type:
Standard, Locking
Length - Approximate:
24"
Bundle Diameter:
7.20" (182.88mm)
Width:
0.340" (8.64mm)
Length - Actual:
2.000' (609.60mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Tensile Strength:
175 lbs (79.40 kg)
Features:
UV Resistant
Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color:
Black
Shelf Life:
60 Months
Shelf Life Start:
Date of Manufacture
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)