3M CT15NT120-C
Part No.:
CT15NT120-C
Manufacturer:
3M
Category:
Cable Ties and Zip Ties
Package:
Datasheet:
CT15NT120-C.pdf
Description:
CBL TIE LOCKING NAT 120LB 1.250'
Shipping
CT15NT120-C Specifications
Manufacturer:
3M
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Wire/Cable Tie Type:
Standard, Locking
Length - Approximate:
15"
Bundle Diameter:
4.00" (101.60mm)
Width:
0.300" (7.62mm)
Length - Actual:
1.250' (381.00mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Tensile Strength:
120 lbs (54.43 kg)
Features:
Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color:
Natural
Shelf Life:
60 Months
Shelf Life Start:
Date of Manufacture
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)