Central Technologies CT1210LSCF-220K
Part No.:
CT1210LSCF-220K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Datasheet:
CT1210LSCF-220K.pdf
Description:
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Shipping
CT1210LSCF-220K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
ct1210lscf
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
DC Resistance (DCR):
770mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C