CIT Relay and Switch CT1102P14.5F160
Part No.:
CT1102P14.5F160
Datasheet:
CT1102P14.5F160.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Shipping
CT1102P14.5F160 Specifications
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Height off PCB, Vertical:
14.50mm
Outline:
6.00mm x 6.00mm
Operating Force:
160gf
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C