CIT Relay and Switch CT1102P11.0F100
Part No.:
CT1102P11.0F100
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
CT1102P11.0F100.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Shipping
CT1102P11.0F100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
CT1102
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Plunger for Cap
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
11.00mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
6.00mm x 6.00mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
100gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C