CIT Relay and Switch CT11024.3F160
Part No.:
CT11024.3F160
Datasheet:
CT11024.3F160.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Shipping
CT11024.3F160 Specifications
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Standard
Actuator Height off PCB, Vertical:
4.30mm
Outline:
6.00mm x 6.00mm
Operating Force:
160gf
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C