CIT Relay and Switch CT110214.5F100
Part No.:
CT110214.5F100
Datasheet:
CT110214.5F100.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Shipping
CT110214.5F100 Specifications
Series:
CT1102
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Plunger for Cap
Actuator Height off PCB, Vertical:
14.50mm
Outline:
6.00mm x 6.00mm
Operating Force:
100gf
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C