Coto Technology CT10-2535-G1
Part No.:
CT10-2535-G1
Manufacturer:
Coto Technology
Category:
Magnetic, Reed Switches
Package:
Datasheet:
CT10-2535-G1.pdf
Description:
SWITCH REED SPST-NO 500MA 140V
Shipping
CT10-2535-G1 Specifications
Manufacturer:
Coto Technology
Series:
CT10
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Molded Body Reed
Circuit:
SPST-NO
Operate Range:
25 ~ 35AT
Release Range:
Current - Switching:
500mA (AC/DC)
Voltage - Switching AC:
140 V
Voltage - Switching DC:
200 V
Power - Rated:
10W
Operate Time:
Release Time:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Length - Overall:
0.640" (16.26mm)
Size - Body:
0.458" L x 0.095" W x 0.115" H (11.63mm x 2.41mm x 2.92mm)
Height Above Board:
0.115" (2.92mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Capacitance:
Current - Carry:
500mA (DC)