Central Technologies CT1008PSF-182M
Part No.:
CT1008PSF-182M
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Datasheet:
CT1008PSF-182M.pdf
Description:
SMD WIRE-WOUND CHIP INDUCTOR
Shipping
CT1008PSF-182M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
ct1008psf
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
DC Resistance (DCR):
90mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
225MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C